روغن سیلیکون چیست و چه کاربردهایی دارد؟

روغن سیلیکون یا روان‌کننده سیلیکون نوعی ماده ساخته شده از مواد پلیمر مصنوعی است که کاربردهای فراوانی به‌ویژه برای وسایل مکانیکی و الکترونیکی دارد و در صنایع مختلف از آن استفاده می‌شود. رنگ روغن سیلیکون شفاف است و برای روانکاری و تمیزکاری نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از این روغن برای روانکاری تردمیل استفاده می‌کنند برای همین خیلی از افراد آن را با نام روغن سیلیکون تردمیل می‌شناسند؛ از روغن سیلیکون برای ماشین و حتی برای تجهیزات پزشکی نیز استفاده می‌شود.

به طور کلی روغن سیلیکون (Silicone oil) به دلیل خواصی که دارد در صنایع مختلف از ساخت دارو گرفته تا استفاده به عنوان روان کننده (در تردمیل، خودرو و…) به کار برده می شود. در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد.

روغن سیلیکون

ماهیت روغن سیلیکون چیست؟

روغن سیلیکون (Silicone oil) یا پلی متیل سیلوکسان با فرمول شیمیایی C2H8O2Si، در دمای اتاق به صورت مایع شفاف است. این ترکیب مایع شفاف، بی بو، غیر سمی و خنثی است که در دو گرید با ویسکوزیته 350 و 1000 وجود دارد.

انواع روغن سیلیکون کدام است؟

این ماده را از نظر غلظتی که دارد دسته بندی می‌کنند که در زیر می‌توانید این دسته بندی را مشاهده کنید:

ویژگی‌های روغن سیلیکون

کاربردهای مهم روغن سیلیکون در صنایع

صنعت

روغن سیلیکون به عنوان یکی از پرمصرف ترین روغنها در صنایع مختلف معرفی می شود. صنعتگران از این روغن به عنوان روان کننده در تردمیل، اتومبیل و سایر ماشین آلات صنعتی استفاده می کنند. این ماده یک سیال حرارتی ایده آل در مصارف صنعتی است. روغن سیلیکون در صنعت هوا و فضا کاربرد زیادی دارد و به عنوان یک روغن هیدرولیک عمل می کند. این ماده با داشتن خاصیت ضد آب، برای ایجاد این خصوصیت در وسایل مورد استفاده در صنایع مختلف از جمله پارچه ها و دوربینها بسیار عالی عمل می کند. این روغن با خاصیت جلا دهندگی خود برای ساخت واکس و پولیش مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده انتقال حرارتی بسیار خوبی دارد و با توجه به این خصوصیت در رادیاتور ایستگاه فضایی به عنوان یک حلقه خنک کننده گردش می کند و از افزایش دما جلوگیری می کند. در صنایع تقطیر و تخمیر به عنوان ضد فوم قوی کاربرد دارد. در صنایع مختلف مانند لوله سازی و لاستیک سازی به عنوان رها ساز قطعه از قالبهای صنعتی از این ماده می توان استفاده کرد.

پزشکی و داروسازی

جراحان در جراحی چشم از این ماده به عنوان جایگزین مایع زجاجیه چشم استفاده می کنند. همچنین هنگام عمل لیزر روغن سیلیکون باعث انتقال سریع آب از سطح شبکه چشم می شود و موجب چسبندگی سطح شبکه با رنگدانه های چشم می شود. چشم پزشکان از این ماده برای درمان بیماریهای مربوط به چشم خصوصاً ناحیه شبکه بهره می برند. پزشکان از این ماده برای درمان گرفتگی عضلات استفاده می کنند و نوع خاصی از روغن سیلیکون به نام دی متیل سیلوکسان در صنعت داروسازی به عنوان ضد نفخ مورد استفاده قرار می گیرد. از این روغن برای روغنکاری تجهیزات و لوازم پزشکی می توان استفاده کرد.

صنایع غذایی

از دیگر کاربردهای روغن سیلیکون از کاربرد این ماده در صنایع غذایی می توان نام برد. در صنایع تخمیری مانند صنایع دلسترسازی به عنوان یک ماده ضد کف مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از آشپزهای حرفه ای، مقدار خاصی از روغن سیلیکون از نوع PDMS را برای جلوگیری از ایجاد کف به غذا اضافه می کنند. در صنایع بسته بندی مواد غذایی از روغن سیلیکون استفاده های زیادی می شود. کارخانه های تولید بطری هم در فرآیند رهاسازی بطری از قالب مورد نظر از این ماده به عنوان رها ساز بهره می برند.

لوازم آرایشی و بهداشتی

روغن سیلیکون در ساخت لوازم آرایشی و بهداشتی بسیار پر کاربرد است. استفاده از این ماده باعث ایجاد درخشندگی می شود، بنابراین در کرمها، شامپوها و نرم کننده ها مورد استفاده قرار می گیرد و باعث ایجاد براقیت و درخشندگی در پوست و مو می شود. از سوی دیگر حضور این ماده در کرمها باعث محافظت از پوست در برابر اشعه خورشید و مانع از تبخیر آب می شود. حضور این روغن، نرمی و لطافت پوست را نیز به همراه دارد. این ماده خاصیت ضد باکتریایی دارد و کشش سطحی پایین آن باعث گسترش راحت و سریع آن روی پوست و مو می شود.

رزین

رزین نیز همانند سیلیکون از مواد پرکاربرد در صنایع مختلف است. یکی از زمینه های کاربرد این ترکیبات، نقاشی به سبک آبستره است. در واقع روغن سیلیکون در نقاشی به این سبک در ترکیب با رزین باعث ایجاد اشکال تصادفی و در عین حال بسیار زیبا روی بوم نقاشی می شود. رزین اپوکسی و سیلیکون اویل در این تکنیک مورد استفاده قرار می گیرند. در جواهرسازی هم از ترکیب این دو ماده می توان طرحهای زیبا و خارق العاده ای را ایجاد کرد.

روغن سیلیکون

کاربردهای روغن سیلیکون به صورت کلی

به طور کلی این ماده:

خطرات و عوارض

در پایان

به دلیل بی اعتمادی سازندگان محصولات آرایشی بهداشتی به روغن سیلیکون و آثار مخرب بر روی محیط زیست سعی بر جایگزین کردن این ماده با ماده‌های دیگر دارند. دو ماده‌ی جایگزین برای این روغن، ماده‌های دایمتیکون و پلی دی متیل سیلوکسان هستند، که جزء ماده‌های بی خطرتر نسبت به روغن سیلیکون به حساب می‌آیند.

تولید و صنعت ایرانی در زمینه تولید داخلی محصولات صنعتی رشد چشمگیری داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *